Spływ Dunajcem trasa

splyw-dunajcem_trasa_widok_z_sokolicyDo czasu wybudowania zapory wodnej na Dunajcu spływ rozpoczynał się poniżej przełomu czorsztyńskiego, u podnóża zamku w Niedzicy. Obecnie trasę skrócono o 6,5 km, a przystań początkową przeniesiono do przysiółka Kąty w Sromowcach Wyżnych.

Po wypłynięciu z przystani w Kątach rozpoczynamy spływ trwający od 2 do 3 godzin, bo choć w prostej linii do Szczawnicy jest zaledwie 6,7 km to trasa którą płyniemy, dzięki licznym zakolom wydłuż się do 15 km. Warto też zaznaczyć, że cały czas płyniemy wzdłuż granicy ze Słowacją, która widzimy po drugiej stronie Dunajca. Na początku mijamy Marcelową Górę (802 m n.p.m.), na której znajduje się rezerwat ścisły z reliktową sosną zwyczajną. Po minięciu Białej Skały (598 m n.p.m.) podziwiamy pas Czerwonych Skałek, o niezwykłej barwie. Po prawej stronie znajduje się słowacka wieś Majere. Po polskiej stronie natomiast mijamy wieś Sromowce Średnie a za zakrętem letniskowe Sromowce Niżne, leżące u stóp Trzech Koron.

Płynąc dalej warto zwrócić uwagę na słowacką wieś Czerwony Klasztor, w której znajduje się XIV wieczny klasztor zbudowany przez zakon kartuzów. Za tą miejscowością roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na masyw Trzech Koron (982 m n.p.m.), najwyższego szczytu Pienin Właściwych. Od zakola pod Trzema Koronami rozpoczyna się Przełom Dunajca. Rzeka tworzy w nim 7 pętli, płynąc między skalnymi ścianami dochodzącymi do 300 metrów wysokości. Prą rzeki jest tu już o wiele silniejszy, wody Dunajca pienią się na wystających głazach. Emocje wciąż rosną. Mijamy miejsce zwane Zbójnickim Skokiem, gdzie według legendy miał przeskoczyć Dunajec słynny Janosik. Zwężenie to wynosi około 10 metrów, a głębokość wody w tym miejscu to podobno 12 metrów. W dalszej trasie napotykamy masyw Golicy (833 m n.p.m.) oraz owiane legendami turnie Siedmiu Mnichów. Jeden z najciekawszych widoków czeka nas natomiast u stóp Wilczej Skały, Głowy Cukru i Sokolicy, która niemal pionową skałą sięga Dunajca.

Czeka nas jeszcze kilka atrakcji, a wśród nich samotna skała żartobliwie zwana Starą Panną (530 m n.p.m.), stroma ściana Wylizanej (571 m n.p.m.), Bystrzyk (704 m n.p.m.) oddzielający Pieniny Właściwe od Małych oraz Hukowa Skała (470 m n.p.m.) z ostatnim ostrym zakolem przełomu. Spływ kończy się przy przystani w Szczawnicy Niżnej lub sąsiednim Krościenku n. Dunajcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *